Gdyńskie szczypiornistki mistrzyniami Polski

0

Piłkarki ręczne Vistalu Gdynia zostały mistrzyniami Polski. W spotkaniu ostatniej kolejki ekstraklasy pokonały we własnej hali 24:22 (12:9) Metraco Zagłębie Lubin, które zajęło drugą pozycję.
Sytuacja przed tym meczem była prosta – obie drużyny z dorobkiem 48 punktów otwierały ligową tabelę, ale gospodynie legitymowały się lepszym bilansem bezpośrednich spotkań i w przypadku remisu to one zostałyby mistrzem.
Zawodniczki Vistalu nie bawiły się w żadne kalkulacje i pokonały Metraco Zagłębie 24:22, prowadząc przez większość spotkania.
Pierwsze trafienie zapisały na swoim koncie za sprawą Kingi Grzyb przyjezdne, ale później gra toczyła się pod dyktando gospodyń, które od stanu 8:8 w 20. minucie zdobyły trzy bramki z rzędu i w 26. minucie po zagraniu obrotowej Joanny Szarawagi prowadziły 11:8.
Na przerwę miejscowe zeszły również mając w zapasie trzy bramki i po wznowieniu gry od razu powiększyły przewagę. Trzy razy piłkę w siatce umieściła Monika Kobylińska i w 36. minucie Vistal wyszedł na prowadzenie 15:9.
W tym momencie sytuacja lubinianek zrobiła się niezwykle trudna, ale podopieczne trenerki Bożeny Karkut nie złożyły broni i powoli zaczęły odrabiać straty. W 49. minucie po akcji Grzyb Zagłębie przegrywało tylko 17:19, jednak gdynianki odpowiedziały rzutami Aleksandry Zych oraz Patricii Matieli i w 52. minucie było 21:17.
Cztery minuty później po bramce Kobylińskiej było 23:18 dla Vistalu i trener Paweł Tetelewski zdecydował się wprowadzić na boisko zawodniczki rezerwowe. W końcówce zespół gości zdołał zmniejszyć rozmiary porażki.
To drugi mistrzowski tytuł zespołu z Gdyni, który od 2014 roku prowadzi 42-letni Tetelewski, który po sukcesie zapowiedział, że odchodzi z Gdyni i wraca do rodzinnych Kielc.
Poprzednio zawodniczki Vistalu triumfowały w 2012 roku. Od tego czasu cztery razy z rzędu najlepsze okazywały się szczypiornistki Selgrosu Lublin.
Wyniki meczów 32., ostatniej kolejki ekstraklasy piłkarek ręcznych:
o miejsca 1-6
Vistal Gdynia – Metraco Zagłębie Lubin 24:22 (12:9)
KRAM Start Elbląg – Selgros Lublin 26:26 (15:11)
Pogoń Baltica Szczecin – Energa AZS Koszalin 31:24 (17:11)
o miejsca 7-12:
AZS Łączpol AWFiS Gdańsk – Olimpia-Beskid Nowy Sącz
32:24 (19:8)
KPR Gminy Kobierzyce – KPR Jelenia Góra 33:20 (14:11)
Piotrcovia Piotrków Tryb. – UKS PCM Kościerzyna 26:29 (18:18)
W taveli: mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek
KPR Jelenia Góra zmierzy się w barażach z wicemistrzem pierwszej ligi, te mecze odbędą się pod koniec maja i na początku czerwca.