Za dużo testów i badań

0
Najnowszy raport przeprowadzony przez Canadian Institute for Health Information podaje, że prawie 1/3 kanadyjskich pacjentów zostaje poddawana testom i badaniom, które nie są potrzebne aby zdiagnozować albo leczyć ich dolegliwości. Przeanalizowano osiem specyficznych typów badań w całym kraju. Mowa jest tu o 30 proc. pacjentów o małym stopniu zagrożenia, którzy zostają poddani, często na własną prośbę, potencjalnie niepotrzebnym medycznym badaniom. Raport został przygotowany we współpracy z organizacją Choosing Wisely Canada, na czele której stoją klinicyści i która ma na celu obniżenie liczby niepotrzebnych procedur medycznych, które stanowią obciążenie dla systemu służby zdrowia, a także są niekorzystne dla pacjentów. CWC powstał dwa lata temu i już zidentyfikował ok. 200 obszarów, których pacjenci przechodzą niepotrzebne lub nadmierne badania. Raport ma na celu uświadomić ludziom, że więcej badań nie zawsze oznacza lepszy efekt dla ich zdrowia. Na przykład, CWC zaleca aby ludzie nie upierali się by lekarz skierował ich na prześwietlenia, badania rezonansowe i skany CT jeżeli mają bóle w dole kręgosłupa ale nie mają żadnych innych symptomów. Podkreśla się, że niepotrzebne procedury badania zwiększają okres oczekiwania pacjentów na procedury medyczne, a także są finansowo obciążające dla służby zdrowia, chociaż nieznane są dokładnie koszty tych badań. Raport powitała z zadowoleniem organizacja Canadian Medical Association, twierdząc, że nadmierne diagnozowanie jest bardzo poważnym problemem w całej Kanadzie. Ludzie, którzy np. upierają się i są poddawani niepotrzebnym badaniom rentgenowskim są narażeni na nadmierne promieniowanie, a także dostają niepotrzebne lekarstwa, które mogą mieć długoterminowe negatywne efekty, a poza tym powoduje to u pacjentów zwiększenie obaw i stres.
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.