Młodzi tworzą własne filmy

0
“We the Poles. Nasza droga do Kanady” W niedzielę 26 marca:w kinie Jackman Hall w Art Gallery of Ontario miało miejsce podsumowanie  edukacyjnego projektu filmowego “We the Poles. Nasza droga do Kanady” zorganizowanego przez: Konsulat Generalny RP w Toronto, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Festiwal Ekran. Kanadyjski przemysł filmowy rozwija się bardzo dynamicznie, a Toronto jest gospodarzem prestiżowych festiwali, takich jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto (TIFF) czy festiwal filmów dokumentalnych Hot- Docs. Projekt “We the Poles. Nasza droga do Kanady” rozpoczął się w listopadzie 2015 roku. W jego ramach młodzi, ale już doświadczeni reżyserzy z Polski – Paweł Wysoczański i Łukasz Ostalski oraz filmowcy polskiego pochodzenia z Montrealu – Diana Skaya i Marek Krupa, wprowadzali młodych adeptów sztuki filmowej z Ontario w tajniki rzemiosła i pomagali im zrealizować ich własne filmy inspirowane tematem imigracji Polaków do Kanady. Projekt zaczął się od rozmów z ponad 200 uczniami polonijnych szkół średnich z Toronto i aglomeracji Toronto. W spotkaniach tych uczestniczyli filmowcy z Polski i Kanady oraz konsul Andrzej Szydło. Zrealizowano łącznie 4 sesje warsztatów filmowych, czyli 125 godzin nauki. W ostatniej fazie projektu pozostała w nim szóstka zapaleńców, którzy stworzyli trzy niezwykle ciekawe i zróżnicowane filmy. Ich pierwsza projekcja miała miejsce się właśnie podczas tego finału.

This slideshow requires JavaScript.

Nastazja Usakiewicz i Justyna Slawinski przygotowały film pod tytułem “Syrop”. “Syrop” to minikryminał z udziałem kosmitów kradnących syrop klonowy, w którym tajemniczej broni do zwalczania kosmitów i dobrych rad dostarcza polski kombatant. Opiekunem ich projektu był Łukasz Ostalski, którego dwa pierwsze filmy “Matka” i “Nowy świat” zyskały już międzynarodowe uznanie. W filmie Nastazji i Justyny wystąpił również pan Jan Gasztold, weteran II wojny światowej. Trzynastoletni Jonasz Berny zaprezentował swój animowany film “Harcerz”, prezentujący z humorem przygody obozów harcerskich na ontaryjskich Kaszubach. Jego przewodnikiem był Paweł Wysoczański, którego film “Jurek” o alpiniście Jerzym Kukuczką zdobył nagrody już na ponad 20 międzynarodowych festiwalach. Ania i Kuba Przystupa z Krzysztofem Handzikiem przedstawili film “An Ocean Apart”. “Dzieli nas ocean” to opowieść o tym, co ważne dla nastolatków w Kanadzie i w Polsce. Ich projektem opiekowali się Diana Skaya i Marek Krupa, pochodzący z Polski i pracujący obecnie w Montrealu. Spotkanie prowadziła Anna Cyzon, a Konsul Grzegorz Morawiecki w swoim przemówieniu opowiedział o:genezie:projektu i przebiegu jego realizacji. Był to najdłuższy projekt w ciągu pięcioletniej kadencji Konsula. Głos zabrali również współorganizatorzy: Iwona Malinowski – prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Marta Pozniakowski – organizatorka Fe- “We the Poles. Nasza droga do Kanady” stiwalu Polskich Filmów w Toronto “Ekran”. Wyboru najlepszego filmu dokonało kilkunastoosobowe jury, w skład którego weszli przedstawiciele organizatorów, Polonii, filmowcy z Polski i Kanady oraz przedstawiciele festiwali TIFF Kids i HotDocs, w tym prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski i były rektor łódzkiej filmówki Robert Gliński, reprezentanci festiwali TIFF i HotDocs oraz dwie znane pisarki: Maureen Jennings, autorka popularnych powieści kryminalnych o detektywie Murdochu, i kanadyjsko-polska powieściopisarka Ewa Stachniak, autorka bestsellerowych “Cesarzowej Nocy” i “Katarzyny Wielkiej”. Autor zwycięskiego obrazu otrzyma wsparcie w dalszym doskonaleniu swojego filmu tak, aby mógł być on z powodzeniem zgłaszany do amatorskich przeglądów i festiwali filmowych. Uznanie jury zyskał animowany film najmłodszego twórcy: Jonasza Bernego. Spotkanie zakończyło wręczenie nagród dla wszystkich finalistów. “We the Poles” jest jednym z realizowanych przez Konsulat Generalny RP w Toronto projektów wspierania twórczości młodych ludzi polskiego pochodzenia. Jak powiedział PAP konsul generalny RP w Toronto Grzegorz Morawski, konsulat myśli o kolejnych konkursach filmowych dla młodych twórców. Trwają też rozmowy w sprawie organizacji konkursu literackiego.

Na podst. tekstu Tomka Kniata i Anny Lach z PAP Fot: N. Labuz i W. Krukar

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.