Działo się (16 kwietnia)

1
1894 – Urodził się Jerzy Neyman herbu Spława, polski i amerykański matematyk i statystyk. Twórca nowoczesnego pojęcia przedziału ufności, które wprowadził do teorii testowania hipotez statystycznych. Od 1938 przebywał w USA, gdzie został profesorem Uniwersytetu w Berkeley. Zm. 5 sierpnia 1981 roku.

Marie Maynard Daly

1921 – Urodziła się Marie Maynard Daly (przeżyła 82 lata), pierwsza Afroamerykanka, która uzyskała stopień doktorski z chemii (1947). Wniosła znaczący wkład w rozwój światowej biochemii. 1987 – Rząd USA zezwolił (jako pierwszy w świecie) na patentowanie wynalazków z dziedziny inżynierii genetycznej. Rok później opatentowano w USA mysz, szczególnie podatną na raka sutka, która posłużyła do testowania terapii przeciwnowotworowych.
Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

1 Comment

 1. Marek Maciolowski on

  Prof. Jerzy Splawa Neyman urodzil sie na Kresach w miejscowosci Bendery w patriotycznej ziemianskiej rodzinie. Jego dziad Hermogens Neyman do Powstania 1863 byl wlascicielem duzego majatku ziemskiego w Kaniowych kolo Kijowa. Ojciec Jerzego , Czeslaw Neyman byl najmlodszym z trzynastorga dzieci. Za udzial w Powstaniu 1863 Hermogenes Nayman zostal zywcem spalony w swoim dworze, a jego wlosci skonfiskowane. Wszyscy jego synowie, oprucz Czeslawa, zostali zeslani na Sybir.
  Czeslaw Neyman poslubil Kazimiere Lutoslawska, corka powstanca 1863, Kazimierza Lutoslawskiego, ktorego majatek ziemski rowniez byl przez carat skonfiskowany.
  Jerzy byl najmlodszym z czworga dzieci Czslawa i Kazimiery. Dziecinstwo Jerzego Neymana przebieglo na Krymie w niejscowosciach jak Melitopol,Simferpol, Sevastopol i Jalta.
  Pozniej studia matematyczne w Charkowie (1912-1917) . W 1921 ucieka z bolszewickiego Charkowa do Warszawy. Od 1922 pracuje w Szkole Rolniczej w Bydgoszczy ( Instytut Rolniczy) . Doktorat w Warszawie w 1924. Praca na SGGW i wyklady w Krakowie . Nawiazuje naukowy kontakt z Karlem Pearsonem w Anglii – uznanym tworca dziedziny statystyki. W 1925 wyjazd do Londynu i pocztek wspolpracy naukowej z Pearsonem w University College.
  W 1939 roku w Londynie stopien Magistra ( MSc) u Prof. Jerzego Neymana otrzymuje pozniejszy gigant matematyki statystycznej w USA , Norman Lloyd Johnson. Rowniez w 1939 roku na stypendium w University College przyjezdza z Polski Jozef Marcinkiewicz – doktorant Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i docent na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, wychowanek prof. Antoniego Zygmunda. Dr. Marcinkiewicz byl jednym z najgenialniejszych matematykow na swiecie. Bedac w Cambridge latem 1939 na proponowane mu zostanie w Angli odpowiedzial ze jest Polskim Oficerem a w Polsce rozpoczyna sie mobilizacja wiec on wraca do Polski. Ten patriota i geniusz matematyczny zostal w 1939 roku interniwany przez Sowietow w obozie w Starobielsku – a wiosna w kwietniu 1940 zamordowany wraz z tysiacami elity Narodu Polskiego.
  Prof. Jerzy Neyman przybywa do Berkeley w Kaliforni w sierpniu 1938 , ma 44 lata.
  Uwazany do dzis jest za ojca statystyki w USA.
  Byl nieskazitelnym dzentelmenem i polskim patriota. Tak jak jego przodkowie z 1863 roku.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.