Sylwester Chęciński laureatem Orła za osiągnięcia życia

0
Sylwester Chęciński – scenarzysta i reżyser, twórca m.in. “Samych swoich”, “Rozmów kontrolowanych” i “Wielkiego Szu” – został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2017 za Osiągnięcia Życia. Werdykt Polskiej Akademii Filmowej ogłoszono we wtorek. Orła za Osiągnięcia Życia przyznają członkowie Polskiej Akademii Filmowej (PAF). Nagroda ta, jak podkreślił na wtorkowym spotkaniu z nominowanymi prezydent PAF Dariusz Jabłoński, “nie ma sobie równych w Polsce”. Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 r. w Suścu (powiat Tomaszów Lubelski). W 1956 r. ukończył Wydział Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Następnie przez kilka lat pracował jako asystent reżysera i jako II reżyser – m.in. przy “Lotnej” Andrzeja Wajdy (1959). Jako reżyser debiutował w 1961 r. “Historią żółtej ciżemki”. W jego dorobku znajdziemy takie tytuły, jak m.in. “Agnieszka 46”, film “Rozmowy kontrolowane” oraz trylogię o Kargulach i Pawlakach: “Sami swoi”, “Nie ma mocnych”, “Kochaj albo rzuć”. Chęciński wyreżyserował także komedię sensacyjną “Wielki Szu” nagrodzoną w 1984 r. Złotą Kaczką za najlepszy film. Reżyserował także spektakle teatralne – m.in. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie oraz warszawskim Teatrze Kwadrat – oraz przedstawienia Teatru Telewizji, w tym np. “Próbę generalną” Andrzeja Mularczyka i “Samoobronę” Feliksa Falka. W 2003 wystąpił jako aktor w “Baśni o ludziach stamtąd”, wg scenariusza i w reżyserii Władysława Sikory. W latach 1976-80 był zastępcą kierownika artystycznego Zespołu Filmowego “Iluzjon”, a w latach 1988-91 zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego “Kadr”. W 1983 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r., podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznano mu Honorową Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Trzy lata temu, także w Gdyni, otrzymał także Platynowe Lwy za całokształt twórczości. W konferencji prasowej, na której ogłoszono laureata Orła za Osiągnięcia Życia, obecni byli także nominowani w pozostałych kategoriach Polskiej Nagrody Filmowej, w tym Wojciech Smarzowski, Maciej Pieprzyca, Jan P. Matuszyński, Agata Kulesza, Aleksandra Konieczna, Agata Buzek, Izabela Kuna, Michalina Łabacz, Jacek Braciak, Arkadiusz Jakubik, Mirosław Haniszewski, Paweł Dyllus, Łukasz Palkowski, Karolina Bielawska, Wojciech Staroń. Zwycięzców tegorocznych “polskich Oscarów” – w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, zdjęcia, pierwszo- i drugoplanowe role kobiece i męskie – poznamy w poniedziałek, 20 marca. Polskie Nagrody Filmowe zostaną w tym roku przyznane po raz 19.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.