Superpamięć można wytrenować

0

Strategiczny trening umiejętności zapamiętywania pozwala wyćwiczyć pamięć w stopniu godnym mistrza – wynika z badania opublikowanego w magazynie “Neuron”.

Istnieją na świecie ludzie o niewiarygodnych umiejętnościach zapamiętywania, którzy w ciągu kilku minut potrafią spamiętać setki cyfr lub słów. Okazuje się, że pamięć o takiej pojemności nie jest wcale zarezerwowana dla wybrańców. Naukowcy z Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen (Holandia) twierdzą, że przy pomocy technik mnemonicznych każdy z nas może wytrenować superpamięć.

Badanie (DOI: 10.1016/j.neuron. 2017.02.003) rozpoczęło się od przeprowadzenia obrazowania mózgu u 23 światowej sławy mistrzów pamięci oraz 23 zwykłych osób w podobnym wieku i o zbliżonym ilorazie inteligencji, ale przeciętnych funkcjach zapamiętywania. Specjaliści chcieli sprawdzić, czy wybitne zdolności zapamiętywania zależą od specyficznej budowy mózgu, czy też są rezultatem sprawniejszej komunikacji pomiędzy neuronami. Okazało się, że wybitna pamięć nie miała nic wspólnego z anatomią mózgu, lecz zależała od struktury połączeń nerwowych. Naukowcy zidentyfikowali 25 połączeń o szczególnym znaczeniu dla rozwoju pamięci.

Następnie specjaliści postanowili zbadać, czy nadzwyczajne umiejętności zapamiętywania można wyćwiczyć. Już same deklaracje mistrzów pamięci sugerowały, że tak. Wszyscy mistrzowie przyznali, iż swoją pamięć wytrenowali poprzez lata systematycznych ćwiczeń.

Naukowcy zrekrutowali więc 51 ochotników o przeciętnych zdolnościach zapamiętywania i podzielili ich na trzy grupy. Jedna grupa uczestniczyła w treningu pamięci krótkotrwałej, druga trenowała stosowanie skutecznych strategii zapamiętywania, trzecia nie podlegała żadnym oddziaływaniom. Umiejętności pamięciowe mierzono poprzez liczbę zapamiętanych pozycji spośród listy 72 słów. Zarówno przed przystąpieniem do treningu, jak i po jego ukończeniu u badanych przeprowadzano obrazowanie mózgu.

Trening pamięci krótkotrwałej polegał na zachęcaniu uczestników do zapamiętania coraz większej liczby elementów i ćwiczeniu tej umiejętności.

Strategiczny trening pamięci obejmował naukę wykorzystania Superpamięć można wytrenować techniki zapamiętywania polegającej na rozmieszczaniu (przy pomocy wyobraźni) elementów w dobrze znanej przestrzeni, a następnie przypominaniu sobie poszczególnych obiektów w trakcie wyimaginowanego spaceru.

Osoby biorące udział w strategicznym treningu pamięci robiły największe i najtrwalsze postępy. Przed przystąpieniem do
treningu większość uczestników była w stanie zapamiętać około 26-30 słów. Po treningu ochotnicy zapamiętywali zazwyczaj o 35 słów więcej.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

Read previous post:
Sztuka kulinarna i jej dzieje

Kontynuując moje rozmyślania o gastronomii dzisiaj cofniemy się jeszcze głębiej do początków GASTRONOMII. Termin gastronomia pochodzi od słów greckich: gaster...

Close