Co się dzieje? Szybkie newsy – piątek, 17 marca

0
Imieniny obchodzą: Gertruda, Patryk i Regina.
  • 208 lat temu król Prus Fryderyk Wilhelm III wydał zarządzenie dotyczące zniszczenia polskich insygniów koronnych; zostały one przetopione – uzyskane z nich srebro i złoto wykorzystano do wybicia monet, a klejnoty sprzedano.
  • 185 lat temu w Paryżu powstało Towarzystwo Demokratyczne Polskie.
  • 152 lata temu w Telszach na Żmudzi urodził się Gabriel Narutowicz, inżynier, minister robót publicznych i spraw zagranicznych w pierwszych rządach II RP; pierwszy prezydent Rzeczypospolitej, zamordowany przez nacjonalistę Eligiusza Niewiadomskiego w warszawskiej Zachęcie 16 grudnia 1922 r., kilka dni po objęciu urzędu.
  • 96 lat temu Sejm Ustawodawczy uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, tzw. konstytucję marcową.
  • 75 lat temu do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów; deportowana ludność pochodziła z Lublina i Lwowa.
  • 69 lat temu Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg i Wielka Brytania podpisały umowy o współpracy gospodarczej – tzw. Układy Brukselskie.
  • 60 lat temu powstała Radiostacja Harcerska (od 1960 r. – Rozgłośnia Harcerska), nadająca na falach krótkich, formalnie pozostająca poza strukturami Radiokomitetu.
  • 54 lata temu w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą uruchomiony został pierwszy polski reaktor jądrowy “Anna”.
  • 21 lat temu w Oslo Adam Małysz po raz pierwszy wygrał konkurs Pucharu świata w skokach narciarskich.
  • Rok temu w Warszawie zmarł Marian Kociniak, aktor filmowy i teatralny, znany m.in. z roli Franka Dolasa w filmie “Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, przez wiele lat związany ze sceną Teatru Ateneum w Warszawie.

W Polsce

Dziś politycy PO mają zaprezentować w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Wiele wskazuje na to, że kandydatem na nowego premiera może być lider Platformy Grzegorz Schetyna. Inicjatywę PO zamierza poprzeć Nowoczesna; rządu nie będzie bronić też PSL. Paweł Kukiz mówił we wtorek, że prawdopodobnie nie weźmie udziału w głosowaniu nad odwołaniem obecnej Rady Ministrów. Pomimo wsparcia opozycji, inicjatywa Platformy nie ma szans powodzenia – PiS, wraz z posłami Solidarnej Polski i Polski Razem, dysponuje w Sejmie stabilną większością 234 posłów. “Idą w nasze ślady, tylko tak, jak to oni, dosyć niedołężnie” – w ten sposób wniosek PO skomentował w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szef klubu PO Sławomir Neumann mówił w czwartek PAP, iż zdaje sobie sprawę z arytmetyki sejmowej, ale liczy m.in. na debatę na temat polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz na to, że gabinet Beaty Szydło “jasno opowie się za Polską w Unii”. Wniosek Platformy to pokłosie szczytu unijnego, na którym przywódcy UE ponownie wybrali Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Przeciwko jego kandydaturze był tylko polski rząd, który na tę funkcję proponował b. europosła PO Jacka Saryusz-Wolskiego. mkr/ # # # Dziś w gmachu resortu kultury w Warszawie odbędzie się uroczystość przekazania miniatury „Portret Damy” Aimee Zoe Lizinki de Mirbel, utraconej w czasie II wojny światowej i odzyskanej dzięki współpracy MKiDN i FBI. W uroczystości wezmą udział wiceprezes, minister kultury prof. Piotr Gliński, ambasador USA w Polsce Paul W. Jones oraz dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski. agz/ # # # Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pierwszych masowych deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu (Lubelskie), odbędą się dziś w tamtejszym Muzeum – Miejscu Pamięci. 17 marca 1942 r. przybyły tu transporty Żydów z likwidowanego getta w Lublinie i ze Lwowa. Wydarzenia te zapoczątkowały Akcję Reinhardt, czyli zaplanowaną operację mającą na celu zagładę Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. W uroczystościach wezmą udział m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, a także ocalała z getta w Stanisławowie – Lila Lam-Nowakowska. Modlitwy w intencji pomordowanych w Bełżcu ludzi poprowadzą naczelny rabin Polski Michael Schudrich, prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski oraz biskup diecezji warszawskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Jan Cieślar. Na zakończenie w Niszy Ohel zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu funkcjonował od marca do grudnia 1942 r. W tym czasie zamordowano w nim około 450 tys. osób, głównie Żydów z Polski, ale też z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

Na świecie

RZYM – W Senacie Włoch odbędzie się pierwsza z serii uroczystości z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich. Udział w niej wezmą przewodniczący parlamentów krajów członkowskich UE, a także szefowie Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i Rady Europejskiej Donald Tusk. Polskę reprezentować będzie marszałek Senatu Stanisław Karczewski. BADEN-BADEN – Początek dwudniowego spotkania ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20. Będą rozmawiać o najważniejszych kwestiach związanych z finansami i gospodarką światową. Polskę reprezentować będzie wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. WASZYNGTON – Prezydent USA Donald Trump podejmie w Białym Domu kanclerz Niemiec Angelę Merkel. ANKARA, HAGA – Trwa kryzys dyplomatyczny między Turcją a Holandią po zakazie udziału przedstawicieli władz tureckich w wiecach Turków w Holandii w ramach kampanii przed referendum konstytucyjnym, które odbędzie się w Turcji 16 kwietnia. DAMASZEK – Sytuacja w Syrii, gdzie od 30 grudnia obowiązuje formalny rozejm między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada, wspieranymi przez Rosję, a oddziałami zbrojnej opozycji, którą popiera m.in. Turcja. BAGDAD – Trwa ofensywa armii irackiej mająca na celu odbicie Mosulu z rąk dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS). TOKIO – Zakończenie wizyty sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Japonii. Następne etapy jego podróży to Korea Południowa i Chiny. MOSKWA – Wizyta prezydenta Mołdawii Igora Dodona w Rosji. PARYŻ – Wizyta brytyjskiego księcia Williama i księżnej Kate we Francji (do 18 marca). WATYKAN – Papież Franciszek będzie przewodniczył liturgii pokutnej w bazylice Świętego Piotra. W jej trakcie wyspowiada grupę osób.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.