1st Hazel MacCallion Day w Ontario

0
Urodziny legendy Mississaugi – jej niezapomnianej burmistrz przez 36 lat – Hazel McCallion są łatwe do zapamiętania przypadają bowiem w Walentynki, czyli 14 lutego. W tym roku jej 96. urodziny obchodzone były w specjalny sposób, a obchody trwały przez cały dzień do późniego wieczora były uroczystości w ratuszu w ciągu dnia z udziałem premier Ontario Kathleen Wynne, a wieczorem kilkuset zaproszonych gości świętowało razem z bohaterką dnia w ośrodku sportowym Vic Johnson’s Arena w jej rodzinnym Streetsville, które nazywa swoim domem i początkiem swojej politycznej kariery. Wieża na ratuszu miejskim oświetlona była na czerwono. Dlaczego nieokrągłe w końcu urodziny świętowano tak hucznie? Otóż była to także okazja do obchodzenia po raz pierwszy specjalnego dnia Hazel McCallion Day in Ontario, ustanowionego przez Legislaturę prowincji poprzez przyjęcie ustawy zgłoszonej przez posłankę ontaryjską z Mississaugi Amrit Mangat. Od 2017 roku każdy 14 lutego będzie dniem Hazel McCallion! Hazel, zwana Hurricane Hazel z powodu niezwykle dynamicznej osobowości, skończyła 96 lat, ale ma energię 70-latki (może nawet 60-latki, bo nie wszystkie 70-latki grają w hokeja czy jeżdżą motocyklem), pamięć jak żyleta i plany na wiele lat na przód. Mimo rezygnacji z funkcji mera miasta w 2014 roku, jest nadal aktywnie zaangażowana w dziesiątki organizacji, inicjatyw charytatywnych, imprez i festiwali, z w tym w jej ukochaną Carassaugę, festiwal wielu kultur. Jest kanclerzem Sheridan College, zasiada w zarządach, jest aktywna, tak jakby ta emerytura nic nie zmieniła. Wieczór rozpoczęła następczyni Hazel McCallion na stanowisku mera Mississaugi, burmistrz Bonnie Crombie. Z ogromną miłością mówiła o kobiecie, która stworzyła i zbudowała to miasto, jako jego pierwszy burmistrz w 1978 roku, od czasów, gdy na terenach obecnej supernowoczesnej metropolii pasły się krowy i rosły sady. Hazel McCallion usłyszała kilkanaście osób, które w imieniu swoich organizacji mówiły o jej roli w ich działalalności. Przez cały czas stała na scenie i na ofertę krzesła odpowiedziała z oburzeniem “nie, dziękuję!”

This slideshow requires JavaScript.

W uroczystościach wzięli także udział jeden z synów Hazel, Peter McCallion i jej wnuczka. Zapytałam Petera McCalliona o matkę: M.P.B.: Jak to jest być synem Hazel MacCallion? P.McC.: No cóż, nie znam niczego innego. Mama była merem od kiedy miałem 21 lat! M.P.B.: Czy miała dla was, swoich dzieci czas? P.McC.: O tak, zawsze wracała do domu i gotowała dla nas. Może pod koniec już nie, ale przez wiele lat tak było. M.P.B.: Jaką była i jest mamą? P.McC.: Ostrą, wymagającą. M.P.B.: Czy rozmawiał Pan z nią o swoich sprawach, zwierzał się jej? P.McC.: O tak, ale zawsze mi bardzo imponowała i była dla mnie wzorem do naśladowania. M.P.B.: Mama ma niezwykłą energię… P.McC.: Tak, ona nigdy nie będzie bezczynna, ma niespożytą energię. 12 kwietnia otwarta zostanie wystawa upamiętniająca dziedzictwo Hazel McCallion, której imię nosi wiele szkół, obiektów sportowych, oddziałów szpitalnych w Mississaudze. Na imprezie w Streetsville widać było jak zróżnicowana etnicznie i kulturowo jest Mississauga. I tę różnorodność bohaterka dnia Hazel McCallion zawsze traktowała jako największy skarb kierowanego przez siebie miasta. Za to ludzie odpłacają jej wielkim szacunkiem, podziwem i prawdziwą miłością. W przyszłym tygodniu poświęcimy więcej miejsca osobie Hazel McCallion i jej roli w budowie Mississaugi – szóstego największego miasta w Kanadzie, obecnie zamieszkiwanego przez około 750 tys. ludzi z całego świata, w tym ogromnej Polonii.

200 lat, Hazel McCallion!

O Hazel McCallion w “Gazecie”

Zdjęcia z ceremonii w ratuszu, z premier Ontario Kathleen Wynne:

This slideshow requires JavaScript.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.