Słodko-gorzki 14. WOŚP w Kanadzie

9
Kiedy w 2004 roku Ania Bocheńska zadzwoniła i powiedziała, że postanowiła, iż czas by piękną akcję charytatywną Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zorganizować też w Kanadzie, z radością włączyliśmy się jako “Gazeta” – sami zawsze zaangażowani społecznie i z naszą “Polonią Przyszłości” przyłączyliśmy się w podwójnej roli. Ania pociągnęła za sobą masę ludzi, rozbudziła chęć działania i pomocy. Na początku trzeba było tłumaczyć co to takiego WOŚP – ona i jej sztab chodzili i mówili, my pisaliśmy i efekt pracy tylu zapaleńców był wspaniały, niezapomniany. Dwa pierwsze koncerty w Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississaudze były wielkim sukcesem. Ania pracowała jako szef sztabu w Kanadzie przez 6 lat. Mimo oczekiwań, że będzie coraz łatwiej, okazało się, że jest coraz trudniej. Już trzeci koncert nie odbył się tam, gdzie pierwsze. Początkowa decyzja na “tak “została zmieniona w październiku. Okazało się, że Orkiestra jest “antytezą polskiej kultury”. I tak już zostało. Kolejny Finał, nieporównywalny z pierwszymi, odbył się w kręglarni Classic Bowl, a potem w Sali Litewskiej. Ania nie ustawała w wysiłkach, monitowała, pisała pisma, walczyła. Dzięki temu 6. i 7. Finał odbył się w Centrum. I zaraz potem znowu zaczął przeszkadzać. Tym razem okazało się, że… parking jest za mały. Ktokolwiek kiedykolwiek był tam wie, że parking jest gigantyczny! Już 10. Finał w Kanadzie w 2013 roku był tylko zbiórką pieniędzy. I tak zostało do dzisiaj. Orkiestra zawsze była nie po drodze wielu ludziom. Nie ja jedna zastanawiam się dlaczego. Ludzie wiedzą mało, ale słuchają złych głosów, plotek, oskarżeń. Koncerty Przystanek Woodstock ich gorszą, Owsiak ze swoim slangiem irytuje, a chyba najbardziej przeszkadza fakt, że za WOŚP-em idą tysiące ludzi, mimo że akcja nie jest organizowana pod egidą Kościoła. Zawiść to bardzo silna emocja. I bardzo destrukcyjna. Koncertów na Finał WOŚP w Toronto i okolicach nie ma od kilku lat. Grupa wolontariuszy pozostała, chociaż zaczęła się kurczyć. W 2015 roku Ania Bocheńska, społecznik nieuleczalny, założyła puszkę w Internecie, ale efekty były mierne. Trochę lepiej było w kolejnym roku. Tegoroczna akcja daje wielką nadzieję. Efekt finansowy jest imponujący, mimo że we wszystkich miejscach, gdzie prowadzono zbiórkę w puszki WOŚP było tylko 30 osób. Ale za to pełnych poświęcenia, pasji i dobrej woli. W GTA kwestowali w sklepach Starsky, na plazie Wisła, a także przed kościołem Maksymiliana Kolbego i Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississaudze oraz próbowali w Brampton, przed polskim kościołem, skąd ich przepędzono.

This slideshow requires JavaScript.

O tym jak było rozmawiam z Ewą Henry, która zbierała pieniądze we wszystkie trzy dni – w piątek, sobotę i niedzielę. Były różne reakcje – od uśmiechów, rozmów i wrzucania pieniędzy do puszek, przez obchodzenie kwestujących szerokim łukiem (że niby nie zostali zauważeni) aż po epitety i krzyki. Byli tacy, którzy nie omieszkali podejść i pouczyć, że ta akcja jest rodem z piekła, że zbierający na WOŚP będą się smażyć tamże, że wszyscy wolontariusze to narkomani, że zbierają na aborcję i eutanazję. Przykre, że takie teksty padały nierzadko z ust bardzo pobożnych starszych pań i panów, którzy właśnie wyszli ze mszy świętej w sąsiadującym z Centrum Kultury kościele i podążali na odbywający się w budynku Centrum opłatek Rodzin Radia Maryja… Nie sądzę, aby patron Centrum – nasz polski papież, a obecnie święty Jan Paweł II, czy obecny papież Franciszek uznali takie postawy i wypowiedzi za zgodne z prawdziwym nauczaniem Chrystusa, by szanować bliźniego swego, Chrystusa, który uczył miłości i pomocy innym… To jednak nie wszystko. Sporym szokiem dla wolontariuszy, a szczególnie młodych ludzi, którzy z zapałem stanęli pod kościocłem w Mississaudze z puszkami, serduszkami i przekonaniem, że zbierają na cel ważny i szczytny – na szpitale w Polsce, było agresywne zachowanie proboszcza parafii, którego wypowiedzi nie będę cytowała, ale która to wypowiedź poruszyła mnie do głębi. Jej sens był taki, że ci “tacy i owacy” mają się stąd wynosić, bo nie mają prawa tu być. Inny biegający między kościołem a Centrum pan powiedział, że nie mają prawa być na “katolickiej ziemi”… Młodzi chłopcy byli zszokowani. Ale nie kończmy na negatywnej nucie. Zarówno Ewa Henry jak i Ania Bocheńska, spiritus movens akcji, były pełne uznania – puszki napełniały się pieniędzmi, dużo ludzi wyrażało radość, że WOŚP działa, snuto plany na przyszły rok i planowano powrót do idei koncertu.

This slideshow requires JavaScript.

Zapytałam Anię, jakie były wyniki finansowe 14. Finału WOŚP w GTA. Byly znakomite: “Końcową sumę podamy przy przekazywniu czeku – wtedy będzie dokładnie wiadomo ile prześlemy. Na dzień dzisiejszy podczas zbiórki wolontariusze zebrali: 16.459,36 dolarów, 38,30 amerykańskich, 1 dolar kubański, 2 monety chińskie, 11 złotych, 12 centówek, 2 euro i bateryjkę, zużytą niestety. A w puszce wirtualnej Polonii znalazło się 3.690 złotych!!!” To naprawdę świetny wynik. Jasne jest, że Polonia w GTA chce WOŚP-u, chce pomagać tak jak miliony ludzi w Polsce i na świecie. Nie należy się przejmować złymi ludźmi, głupotą i uprzedzeniami “Dziękuję Wam za to, że jesteście z Orkiestrą od samego początku i że mogę zawsze!!! na Was liczyć…”, napisała do mnie Ania Bocheńska w mailu. To Tobie, Aniu, należą się podziękowania i wyrazy podziwu za trud, determinację i poświęcenie. Zawsze będziemy Ci pomagać i mamy nadzieję, że w przyszłym roku zorganizujemy dużą grupą wielki piękny koncert, jak dawniej, bo serca ludzkie biją tak samo mocno i chęć pomocy i wspólnego działania trwa. I znowu nie razem Być razem O WOŚP w “Gazecie”
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

9 Comments

 1. No i znowu Polacy pokazali swoje oblicze !Wredny ,zaklamany narod niczym nie rozni sie od Ukraincow,cechuje nas zazdrosc ,zawisc i hipokrycja! z klerem na czele.
  Wierze w Boga ale nie kler i nie mam zamiaru wiecej im sie klaniac i dawac na tace za to ze bredza podczas Mszy.

 2. Krystyna i Marek Swirscy on

  …. i my rowniez podpisujemy sie pod tymi komentarzami. Smutne to, ze tak ogromna POLONIA, nie moze sie zjednoczyc w sprawie tak waznej o co “walczy” od lat pan Jurek Owsiak. Krystyna i Marek Swrscy.

 3. Staszek Jasinski on

  Wiadomo, nie kochasz Owsiaka, to nie chcesz ratować dzieci – w imię swojego „politycznego”, czyli złego zacietrzewienia. Obie te cechy: kłótnia i pazerność, kojarzą się zwykłemu Polakowi, niezależnie od tego, czy popiera PiS, czy PO, właśnie z „nimi”, czyli „politykami” i ich sztampowymi sporami. Takiego szlachetnego, co to też zbierał do puszek, to my już ostatnio mieliśmy. Tego z kitką, co to demokracji bronił. Potem z tych puszek troszkę kasy szło do jego kieszeni. Identyczny numer jak u Owsiaka. I nawet tłumaczył się równie głupio…

  • Witold Liliental on

   Przede wszystkim, organizacja WOSP jest szczegolnie dokladnie sprawdzana pzrez fiskusa rok rocznie i jakos niczego nie znalezli, co by nawet sugerowalo defraudacje. A przeciez WOSP tak obecna wladze i pewnych hierarchow w oczy kole, ze chetnie zdelegalizowalaby ja, gdyby tylko znalaziono jakies podstawy do tego. A praca, ktora WOSP robi jest ceniona na calym swiecie. Tak wiec oskarzanie Jurka Owsiaka o jakakolwiek nieuczciwosc jest niesluszne i niesprawiedliwe. Co do Kijowskiego, chetnie widzialbym go ustepujacego z przywodztwa KOD. Z tego, co przecytalem, nie popelnil on zadnego przestepstwa, ale jego czyn byl watpliwy etycznie. I to wystarczy.

 4. dlaczego boimy sie powiedziec,ze pod kosciolem padly slowa:”assholes, chamy, gnoiki etc, etc” Zastanawiam sie jak ci mlodzi ludzie pojda w zycie z takim blogoslawienstwem

 5. Jerzy Owsiak robi piekna rzecz, dlatego tym bardziej nie rozumiem postawy kosciola, ktory woli budowac kolejne swiatynie zamiast pojsc w slady Owsiaka i zaczac pomagac potrzebujacym nie tylko slowem ale i czynem. Bardzo sie ciesze, ze jednak ciagle znajduja sie ludzie dobrej woli i zycze Wam wszystkim duzo zdrowia i pomyslnosci i aby Wasza zyczliwosc i dobroczynnosc rozprzestrzeniala sie jak nieuleczalna epidemia i kruszyla zatwardziale samolubne serducha 🙂 Powodzenia!

 6. Najlepszą rekomendacją WOSP jest kolejny rekord w zbiórce i bardzo wielkie poparcie idei. Niech się wypowiedzą ci, którzy korzystali z unikalnych urządzeń, ci, którzy są zatrudnieni w placówkach powołanych dzięki Wielkiej Orkiestrze, ci, których dzieci żyją dzięki aparaturze pochodzącej z fundacji WOSP, także osoby starsze wzięte pod opiekę w ostatnich latach działalności. Telewizja odmówiła wsparcia, a finał i tak się odbył. Myślę, że pozostał wielki wstyd, którego nikt nie wytrze. Jerzy Owsiak z pewnością czuje, że przyjaciele nie odchodzą.
  Niech grają jak najdłużej. Życzę Jerzemu Owsiakowi i jego Orkiestrze wiele siły i samozaparcia, najwięcej zdrowia. Na mnie może liczyć.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.