Niezwykła operacja w Toronto

1
W pierwszej na świecie operacji kanadyjscy lekarze byli w stanie ocalić życie młodej kobiety poprzez niezwykle radykalną procedurę usunięcia jej obu płuc. Melissa Benoit, która urodziła się z mukowiscydozą i u której pojawiła się wyjątkowo silna infekcja płuc, która przenosiła się na całe jej ciało, była bliska śmierci w kwietniu, kiedy lekarze w Toronto General Hospital zapytali rodzinę czy zdecyduje się na ten niezwykły i bezprecedensowy zabieg. 32-letnia wówczas Benoit spędziła sześć dni na oddziale intensywnej terapii bez płuc, utrzymywana przy życiu przez niezwykle skomplikowaną, bardzo nowoczesną aparaturę, która zapewniała cyrkulację i obecność tlenu w jej krwi aż otrzymano organy do przeszczepu, które ją uratowały. Utrzymywana w stanie śpiączki i oddychająca przy pomocy wentylatora matka trzyletniej dziewczynki z Burlington w Ontario nie miała pojęcia co się z nią dzieje, dopóki nie obudziła się. Przetransportowano ją tylko ze szpitala St. Michael’s w Toronto, gdzie przyjęto ją z powodu zapalenia płuc, a jej płuca stawały się coraz bardziej napełnione krwią, ropą. Do tego dochodziło niereagowanie organizmu na antybiotyki. Lekarze, którzy opiekowali się nią w szpitalu w Toronto, zdecydowali się na tę operację, która trwała przez 9 godzin i prowadzona była przez 13 osób, w tym trzech chirurgów. Wyjęte z ciała kobiety płuca były niezwykle ciężkie i twarde, a w ciągu dosłownie kilku minut po ich usunięciu stan pacjentki zaczął wracać do normy. Lekarze nie wiedzieli jak długo będą musieli i mogli utrzymywać ją przy życiu, ale na szczęście płuca do przeszczepu pojawiły się w ciągu pięciu dni. To oczywiście był tylko początek dochodzenia Benoit do zdrowia musiała przejść przez intensywną fizjoterapię ponieważ nie była w stanie się ani ruszać ani nawet otwierać ust ani oczu. Kobieta, która musiała przechodzić stale przez dializy od czasu, kiedy przestały działać jej nerki, oczekuje w tej chwili na kolejny przeszczep, na który powinna być gotowa za kilka miesięcy. Jedną ze swoich nerek przekazuje jej matka.
Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

1 Comment

  1. Mikołaj T. Steppa on

    Przepraszam, ale tego rodzaju przeszczepy robi się na świecie od dawna. Będąc miesiąc temu w Kadyksie (Hiszpania) mieszkałem w domu młodego małżeństwa Garcia Merino. Już pierwszego dnia dowiedziałem się, że gospodyni Carmen Garcia Merino jest osobą, która 8 lat temu przeszła przeszczep obu płuc. Powód był bardzo podobny – choroba genetyczna. Operacja była przeprowadzona o ile pamiętam w Madrycie.
    Carmen do tej pory czuje się dobrze choć musi zażywać odpowiednie lekarstwa.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.