STANISŁAW OBIREK: GŁOS ROZSĄDKU W KOŚCIELE W SPRAWIE EKSHUMACJI

2
Trzeba się ucieszyć głosem kardynała Kazimierza Nycza, który przywołała Rzeczpospolita (25 X za radiem RMF FM) w sprawie planowanej przez PiS ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Tym bardziej, że jest to głos rzadki. Oby w ślady kardynała Nycza poszedł kardynał z Krakowa Stanisław Dziwisz. To odruch elementarnej empatii wobec rodzin tych ofiar, które zaapelowały o powstrzymanie się z tym upolitycznionym odgrzewaniem cierpień ludzi którzy już raz przeszli piekło identyfikacji ciał bliskich. Tym razem odwołanie się do głosu Kościoła ma ogromny sens. I dobrze się stało, że przynajmniej jeden hierarcha zajął jednoznaczne stanowisko. No może z tą jednoznacznością przesadziłem, ale jednak powiada Nycz: Dalsza część artykułu na stronie “Studio Opinii”
Poleć:

O Autorze:

Redakcja

2 Comments

 1. – Politycy dzisiejszej opozycji boją się. Boją się, że okaże się coś nieoczekiwanego i zostaną obciążeni. Politycy mają to do siebie, że plotą różne rzeczy. Należy się uodpornić i nie zwracać na to uwagi, ale takiego poziomu kretynizmu, chamstwa i głupoty, takiego panświnizmu dawno nie widziałam, jak przy okazji Smoleńska. Pozwalano sobie absolutnie na wszystko. Podgrzewanie emocji, budzenie konfliktów, dzielenie rodzin, społeczeństwa. Robią to na bardzo nędznym i prymitywnym poziomie, grając bólem rodzin i nieświadomością społeczeństwa – oceniła Ewa Kochanowska.

 2. Beata Zilberg on

  Nie ma zednych sprzecznosci z prawem kanonicznym odnosnie ekshumacji. Jezeli nakaz wydaje prokuratura w celu ustalenia przeczyn, lub wyjasnienia okolicznosci wypadku i zgonu, zgoda rodzin nie jest wymagana.
  10. Ekshumacja
  10.1. Ekshumacja zwłok i szczątków ludzkich może być dokonana wyłącznie w następujących przypadkach:
  a) na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego,
  b) na zarządzenie prokuratora lub sądu,
  c) na podstawie decyzji właściwego inspektora sanitarnego w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel.
  10.2. O zamierzonej ekshumacji parafia zarządzająca cmentarzem powinna być powiadomiona na piśmie.
  10.3. Ekshumacja zwłok powinna się odbywać we wczesnych godzinach rannych w okresie od 16 października do 15 kwietnia. Należy też powiadomić właściwego inspektora sanitarnego, który sprawuje nadzór nad ekshumacją oraz wyraża zgodę na jej przeprowadzenie (przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności). Może on zezwolić na dokonanie ekshumacji w innym niż w wyżej podanym terminie.

  10.4. Zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne, których wykaz ustalony został w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie wykazu chorób zakaźnych, w przypadku których stwierdzenie zgonu wymaga szczególnego postępowania ze zwłokami osób zmarłych na te choroby, nie mogą być ekshumowane
  przed upływem 2 lat od dnia zgonu.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.