Polska sobota w Mississaudze

0
Ten biało-czerwony dzień pozostanie na dłlugo w pamięci tysięcy ludzi, którzy w sobotę 25 czerwca odwiedzili jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w Mississaudze – Celebration Square przed ratuszem miejskim i biblioteką główną. Tego dnia od samego rana do 23.00 (a nawet dłużej) panowały tam polskie barwy, flagi, koszulki, czapki i oczywiście przebogaty program artystyczno-kulturalny, przygotowany przez setki osób zaangażowanych w organizowanie 2. edycji Polish Day in Mississauga.

This slideshow requires JavaScript.

Pomysł to i inicjatywa KPK Okręg Mississauga. W ubiegłym roku pierwszy festiwal odbył się w Centrum Kultury im. Jana Pawła II, ale była to zaledwie pierwsza próba sił i przymiarka do tegorocznyego, okazałego i prawdziwie spektakularnego. Wszystko zaczęło się od meczu – na ogromnych telebimach tłumy oglądały mecz Polska-Szwajcaria. Emocji jak wiemy mecz ten dał tyłe, że nikt nie pozostał obojętny. Co miłe, także niepolscy kibice kibicowali polskiej drużynie. I wygraliśmy!

This slideshow requires JavaScript.

Potem wszyscy zgromadzeni poproszeni zostali o opuszczenie placu na 2 godziny, żeby można było wwieźć wszystko co było potrzebne do imprezy, włącznie z jedzeniem, piciem, no i oczywiście piwem Tyskie, które było jednym z głównych sponsorów imprezy (drugim głównym sponsorem był Royal Bank). Cieszyło się ono wielkim powodzeniem – zabrakło go parę razy i trzeba było dowozić kolejne dostawy, podobnie jak popularne precle.

This slideshow requires JavaScript.

Była burmistrz Hazel McCallion podpisywała swoją nowowydaną książkę, a od godziny 13.00 oglądać można było program artystyczny, zarówno na scenie głównej (i na telebimach) jak i w audytorium w Bibliotece, gdzie zaplanowano koncerty muzyki poważnej (Chopina grali nie tylko polonijni pianiści), występy biesiadne Art Bis, koncert Kingi Lizoń, a o godzinie 20.00 pokaz filmu “Jack Strong”. Impreza miała właściwie dwa otwarcia na pierwszym, o godz. 14.00, obecni byli Konsul Generalny RP Grzegorz Morawski, posłanka ontaryjska Dipika Damerla, poseł federalny Peter Fonseca i prezes KPK Teresa Berezowska. O godz. 15.15 na scenie pojawiły się premier Ontario Kathleen Wynne, mer Mississaugi Bonnie Crombie oraz jej poprzedniczka Hazel McCallion witane przez Annę Mazurkiewicz organizatorkę i pomysłodawcą imprezy, prezes KPK Okręg Mississauga. Premier Ontario powitała publiczność po polsku!

This slideshow requires JavaScript.

Pogoda była jak wymarzona, upał okropny i dlatego wielką popularnością cieszyły się fontanny i brodzik, gdzie dzieci (ale i dorośli) mogli się popluskać i pobawić. Dla dzieci było wiele atrakcji, m.in. dmuchany zamek, zajęcia zorganizowane przez harcerzy, malowanie buzi. Iwona M 5 Zadbano też o sztuki wizualne. Była wystawa o początkach państwa polskiego zorganizowana przez Konsulat, a także piękne miejsce, gdzie artyści polonijni wystawili swoje prace, cieszące się wielkim powodzeniem.

This slideshow requires JavaScript.

Na scenie głównej wystąpiły barwne zespoły folklorystyczne, zachwycając publiczność kostiumami, tańcem i muzyką. Ogromnie podobały się koncerty zespołów Konsorcjum i Mr. System. Wszyscy artyści musieli wykonać przynajmniej dwa utwory po polsku.

This slideshow requires JavaScript.

Dzień Polski zakończył się koło 23.00 wspólnymi śpiewami z zespołem Mr. System. Na scenie pojawiła się znowu, tym razem śpiewająca i tańcząca, Bonnie Crombie. Ocenia się, że przez Celebration Square tego dnia przewinęło się około 10 tys. osób. Organizatorzy zbierali też opinie obecnych – na ankietę odpowiedziało około 2 tysięcy osób. Wszystko się podobało i opinie były niezwykle pozytywne. To pięknie, że na Polskim Dniu było sporo nie-Polaków – szczególnie dużo było Filipińczyków i Hindusów. Wielu z nich paradowało w polskich czapeczkach i szalikach. Próbowali wspólnie z Polakami śpiewać “Wszyscy Polacy to jedna rodzina”, przebój dnia.

This slideshow requires JavaScript.

Brawo, oby tak co roku!

Małgorzata P. Bonikowska

Zdjęcia: Bonnie Crombie, Iwona Malinowski, Ika Żurowska,

Natalia Kusendova, Barbara Zborowska, Marek Mańkowski,

Agata Wiśniewska, Andrzej Pokora

This slideshow requires JavaScript.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.