Potęga mnożenia

0

Wahasz się czy inwestować? Musisz to przeczytać!

W tym artykule nazywam to mnożeniem, ale zagraniczne źródła nazywają to składaniem (compounding). Żeby zobrazować dlaczego warto inwestować w coś bezpiecznego, o niewielkiej stopie zwrotu, przytoczę pewną historię, która zaczyna się tak:

Dawno, dawno temu, w odległej krainie, żył sobie król Julian. Słynął on ze swojej wielkiej hojności oraz tego, że zawsze dotrzymywał raz danego słowa.

Pewnego dnia gdy dobry król grał w szachy, przed jego oblicze przyprowadzono więźnia, oszusta, który skazany był na karę śmierci. Król w swej wielkiej dobroci zapytał go jakie jest jego ostatnie życzenie. Skruszony oszust odpowiedział, że pragnie jedynie aby król zapewnił byt jego rodzinie, kiedy ten zostanie stracony.

Jako że była to zrozumiała prośba, król zgodził się i zapytał czego dokładnie chce więzień. Ten rzekł:
– Jeśli położę jedno ziarnko ryżu na pierwszym polu szachownicy, a na każdym następnym dwa razy więcej niż na poprzednim, to daj mi tyle ziaren ile uzbiera się na Twojej szachownicy, po zapełnieniu w ten sposób wszystkich pól. To znaczy 1 ziarno na pierwszym polu, 2 na drugim, 4 ziarnka na trzecim, 8 na kolejnym, potem 16 i tak dalej, aż do 64 pola szachownicy. Chcę dać tę ilość ryżu swojej rodzinie zanim zginę.

Dobry acz naiwny król bez wahania zgodził się. Rozkazał swojemu ministrowi policzenie ilości ziaren i oddanie jej więźniowi. Jednak liczba ziaren ryżu okazała się tak duża, że król stracił całe swoje królestwo i stał się zadłużony do końca życia więźniowi, który z powodu swojego bogactwa stał się nowym władcą.

Jaka więc była liczba ziaren ryżu? 18 446 744 073 709 551 616 ziaren! Jest to ogromna liczba. Jeśli przyjmiemy, że każde 50 ziaren waży 1,25g, to otrzymamy 4611686018427,388 ton!

Dlaczego przytaczam tę historię?
Ponieważ podobnie jest z inwestowaniem w na pozór niezbyt zyskowne aktywa. Na początku, przez bardzo długi czas, Twój zysk z inwestycji będzie bardzo mały w porównaniu do czasu, który upłynie. Pieniądze będą rosnąć dosłownie z prędkością trawy. Ale po wystarczająco długim czasie nastąpi eksplozja, a zysk zacznie wzrastać w sposób eksponencjalny.

Wyobraź sobie, że jesteś na polu golfowym i do każdego dołka wrzucasz dwa razy więcej niż do poprzedniego, zaczynając od 10 centów. Jak myślisz ile wrzucisz do 18 dołka? Odpowiedź: $13 107,2! Więcej niż na pierwszy rzut oka można by się spodziewać prawda? Ale co jeśli nie byłbyś tak cierpliwy i skończyłbyś na 14. dołku? Tylko 4 wcześnie więc strata nie powinna być aż tak duża. Błąd! Miałbyś $819,2. Widzisz więc, że tak naprawdę ostatnie kilka dołków przyniosło Ci nieproporcjonalnie duży zysk w porównaniu z poprzednimi.

O to właśnie chodzi w inwestowaniu. Jeśli zaczniesz i po długim czasie zniechęcisz się tym jak mało zarobiłeś oraz przerwiesz, zostaniesz z malutką sumką po wielu latach czekania. Jeżeli natomiast będziesz rozumiał jak działa potęga mnożenia i poczekasz wystarczająco długo, to ostatnie kilka lat uczyni Cię milionerem!

Przykładowo jeśli w wieku 14 lat zainwestujesz 2000 dol. w coś co da Ci 10% zysku i każdego roku będziesz dokładać 2000 dol. aż będziesz mieć 18 lat. Następnie zostawisz te pieniądze (zakładając, że ciągle rocznie zyskujesz 10%). W wieku 65 lat decydujesz się wyciągnąć te pieniądze i jechać gdzieś na wakacje. Niespodzianka! Możesz pozwolić sobie na bardzo drogie wakacje ponieważ zainwestowane i zostawione w młodości pieniądze urosły do sumy 1,2 miliona dolarów! Jesteś teraz milionerem, a nie zrobiłeś nic nadzwyczajnego!

Kluczem są więc cechy takie jak samodyscyplina i cierpliwość. Zacznij młodo. Jeśli już za późno dla Ciebie, to zawsze masz możliwość odkładania na swoje potomstwo. Najgorsze co można zrobić to trzymać pieniądze w domu, gdzie tylko tracą na wartości z powodu inflacji. Warto więc zacząć już teraz, jeśli nie dla siebie, to dla najbliższych. Możliwosci powiększenia Twojego kapitału na rynku inwestycyjnym jest nieskończenie wiele. Możemy zatem zacząć inwestować na przykład w dzieła sztuki, stare rękopisy, mapy, wina, monety o wartości numizmatycznej czy w kamienie szlachetne jak również w fundusze inwestycyjne.

Ponadto inwestor ma do dyspozycji wiele innych, alternatywnych możliwości inwestycyjnych, gdzie może w różny sposób pomnażać swoje oszczędności i zawierać różnego typu transakcje. np. w przypadku walut może inwestować na rynku forex z wykorzystaniem pośrednictwa banków lub niezależnych platform obrotu albo w transakcjach bezpośrednich, tzn. bez pośrednictwa jakiegokolwiek podmiotu czy rynku, np. zakup nieruchomości czy ziemi. Inwestorzy, którzy szukają innych możliwości powiększenia swojego kapitału, spotykają się z niejedną obietnicą dużych zysków związanych z zakupem nieruchomości. Co prawda jest to bardzo bezpieczna przystań dla Twojego kapitału, ale nieruchomości w Kanadzie są po prostu za drogie dla przeciętnego inwestora.

Mimo iż mamy dużo ciekawych okazji inwestycyjnych na rynku to warte polecenia są alternatywne rozwiązania typu Syndicate Mortgages. Ten rodzaj inwestycji polega na inwestowaniu w kanadyjski rynek nieruchomości , który wygeneruje spore zyski ze stałego oprocentowania od 8%-12% rocznie od sumy zainwestowanej. Dodatkowo w niektórych projektach inwestor ma możliwość udziału w zyskach na zakończenie projektu. Ta inwestycja ma pełne zabezpieczenie kapitału w nieruchomości oraz rejestrację na tytule własności. Praktycznie inwestycja tego typu jest dostępna dla każdego indywidualnego inwestora. Wyjaśnię na czym te inwestycje polegają. Tak jak banki udzielają pożyczek hipotecznych,Ty jako inwestor pożyczasz swoje pieniądze deweloperowi na dany projekt budowlany i określony termin by późnej po zawarciu umowy otrzymywać odsetki, wypłacane kwartalnie. Inwestując w te projekty budowlane możesz użyć gotówki lub kapitału z kont oszczędnościowych lub emerytalnych typu RRSP, TFSA, LIRA, RRIF i RESP. Istnieje możliwość transferu środków z tych kont na inwestycje. Dostępne są 2-letnie, 3-letnie, 4-letnie oraz 5-letnie terminy inwestycji. Minimum inwestycji to 25.000-$30.000 dol.

Firmy takie jak Fortress Real Capital czy Hi-Rise Capital zajmują się zbieraniem funduszy na cele deweloperskie i pomagają w finansowaniu różnego typu projektów budowlanych. Aktualnie renomowane firmy deweloperskie takie jak Lamb Development Corporation, Sierra Building Group czy Carlyle Communities i Berkley Developments współpracujące ze znanymi i doświadczonymi firmami budowlanymi mają do zaoferowania kilka projektów budowlanych w centrum Toronto, Oakville, Guelph i w innych kanadyjskich miastach. Mam dostęp do wielu bardzo ciekawych projektów budowlanych. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu inwestycjami – proszę o kontakt. Zdzisław Garbacz Mortgage Investment Agent

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.