Olgi Boznańskiej malarstwo zza mgły

0

Ponad 8 tysięcy osób obejrzało już wystawę Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie.- To rekord frekwencyjny – mówią organizatorzy wystawy. Liczą, że ekspozycję odwiedzi 100 tysięcy miłośników sztuki.

To pierwsza tak duża wystawa Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Można obejrzeć aż 150 obrazów artystki: autoportrety, portrety rodziny, dzieci, pejzaże i martwą naturą. Wystawa budzi olbrzymie zainteresowanie.

Renata Higersberger, kuratorka wystawy: – “Bo to jest Boznańska, myślę, że to jest fenomen tej artystki. Z jednej strony znana wszystkim: jej nazwisko, twórczość. Każdy zna “Imieniny Babuni”, “Chłopca w gimnazjalnym mundurku” czy “Dziewczynkę z chryzantemami”. Tak więc z jednej strony znana, ale wciąż intrygująca”.Obrazy wybitnej malarki zestawiono z dziełami Whistlera, Velazqueza, Maneta i japońskimi drzeworytami.

A oto wypowiedzi kilku osób oglądających wystawę:
– “Nie wypada nie obejrzeć tej wystawy. Boznańska – klasa sama w sobie”.
– “Najbardziej to mi się te dzieci podobają”…
– “Widać, że w tym jest coś takiego przejmującego”…
– “Zachęcamy do oglądania wystawy: piękne portrety”…Wystawie towarzyszy program edukacyjny przybliżający biografię Olgi Boznańskiej.

Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie:
– “Z jednej strony pewna swojego talentu i pozycji artystycznej malarka, z drugiej nieśmiała i niepewna siebie kobieta. Miała absolutne poczucie swojego talentu i pozycji artystycznej, ale była też takim kurczątkiem w życiu, była nieśmiała, niepewna siebie i dawała się wykorzystywać”.

Autorki wystawy: Ewa Bobrowska, Urszula Kozakowska- Zaucha i Renata Higersberger:
– “Naszą intencją jest próba odczytania malarstwa artystki na tle jej czasów. Dlatego z Boznańską sąsiadują dzieła takich mistrzów jak Diego Velázquez i Édouard Manet. Warszawską niespodzianką jest obraz Jamesa Whistlera “Harmonia w szarości i zieleni” sprowadzony z londyńskiej Tate Gallery. Jedną z sal muzeum zaaranżowano na jej paryską pracownię, bo pracownia była dla nieśmiałej artystki niezwykle ważnym miejscem. Boznańska nigdy nie wychodziła w plener. Nawet jej pejzaże są widokami z okna.

Agnieszka Morawińska:
– “To był rodzaj kokonu, którym odgradzała się od świata. Wiele osób w pracowni przyjmowała, ale na swoim gruncie, na swoich warunkach, jednak chętniej przyjmowała, niż wychodziła na zewnątrz. Pracownia zapewniała jej poczucie bezpieczeństwa, panowania nad sytuacją”.Wystawę przygotowano w taki sposób, by wydobywała “magnetyczny urok” malarstwa Boznańskiej. Jej prace zostały zaprezentowane tak, by widz mógł w nich dostrzec cechy, o których tak pisała sama artystka: “Obrazy moje wspaniale wyglądają, bo są prawdą, są uczciwe, pańskie, nie ma w nich małostkowości, nie ma maniery, nie ma blagi. Są ciche i żywe i jak gdyby je lekka zasłona od patrzących dzieliła. Są w swojej własnej atmosferze”. Boznańską zalicza się do grona najwybitniejszych polskich malarzy okresu Młodej Polski działających w Monachium i Paryżu. Początkowo lekcji rysunku udzielała Boznańskiej matka, Eugenia Mondan; w latach 1883- 1886 artystka kształciła się pod kierunkiem Kazimierza Pochwalskiego i Józefa Siedleckiego. Uczęszczała też na Wyższe Kursy dla Kobiet im. A. Baranieckiego, gdzie lekcji udzielali jej Hipolit Lipiński i Antoni Piotrowski.

This slideshow requires JavaScript.

W latach 1886-1889 odbyła studia w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych u Karla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra. Swe umiejętności warsztatowe doskonaliła kopiując dzieła dawnych mistrzów w Pinakotece monachijskiej i obrazy Velazqueza w Wiedniu. W Monachium otworzyła własną pracownię, pozostając pod opieką Józefa Brandta i Alfreda Wierusza-Kowalskiego. W 1895 r., w zastępstwie Teodora Hummla, objęła kierownictwo prowadzonej przez niego Szkoły Malarskiej. W 1898 roku osiadła na stałe w Paryżu. Była członkiem Towarzystwa Artystów Polskich “Sztuka”, Société Nationale des Beaux-Arts i Polskiego Towarzystwa Literacko-Artystycznego w Paryżu, a także International Society of Sculptors, Engravers and Painters w Londynie. Od 1886, gdy zadebiutowała w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, prezentowała swoje prace na wystawach w kraju, Europie i Stanach Zjednoczonych, m.in. w Berlinie (1892, 1893, 1913), Monachium (1893), Pradze, Londynie i Paryżu (1896), Carnegie Institute w Pittsburghu (1901, 1906, 1907, 1920-28), Wiedniu (1902, 1908), Amsterdamie (1912) i Wenecji (1910, 1914, 1938). Została wielokrotnie uhonorowana nagrodami, m.in. złotym medalem na międzynarodowej wystawie w Monachium (1905), Francuską Legią Honorową (1912), Grand Prix na Wystawie Expo w Paryżu (1939) i orderem Polonia Restituta (1938).

Na ukształtowanie się postawy artystycznej Boznańskiej zasadniczy wpływ wywarła wyrafinowana sztuka Jamesa McNeill Whistlera, oraz swobodny sposób malowania artystów sytuujących się na pograniczu realizmu i impresjonizmu, Edouarda Maneta i Wilhelma Leibla. W okresie monachijskim wykonywała wielkoformatowe wizerunki ujmując portretowane osoby w całej postaci (Portret chłopca w gimnazjalnym mundurku, ok. 1890; W oranżerii, 1890). Określiła wówczas zakres swej palety, zawężonej do tonów ciemnych, zdominowanej przez brązy, zielenie, szarości i czerń, dla któ-rej kontrapunkt stanowiły akcenty bieli i różów. Repertuar tematyczny malarstwa Boznańskiej obejmował martwe natury i studia wnętrz, niekiedy pejzaże; domeną jej sztuki pozostawał portret. I w Monachium i w Paryżu prowadziła otwarte pracownie oraz bujne artystyczne życie towarzyskie.

“Jednak nie kontakty towarzyskie, przyjaźnie i flirty (choć, wbrew opinii ja-ka istnieje na jej temat, wcale od nich nie stroniła), stanowiły główny nerw życia Olgi. Była nim sztuka. Tylko dla sztuki potrafiła wyrzec się wszystkiego, rozstać się z kochanym mężczyzną, zrezygnować z dobrobytu i wygodnego życia. W Monachium już to przeczuwała, ale dopiero w Paryżu uświadomiła sobie w pełni, co znaczy “wstąpić do zakonu sztuki”. (Maria Roztworowska – “Boznańska, portret za mgłą”),Wystawę prac Olgi Boznańskiej można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 6 maja.

Poleć:

O Autorze:

Edek Wójciak & Monika Witkowska

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.