Kanadyjczycy roku 2014

0

W corocznym plebiscycie na Kanadyjczyka Roku, w 2014 roku wybrano dwóch żołnierzy Patrice’a Vincenta i Nathana Cirillo , którzy zostali zabici w październiku w zamachach w Quebecu i w Ottawie.

Tak głosowali redaktorzy kanadyjskich mediów w ankiecie przeprowadzonej przez agencję The Canadian Press.

53-letni Vincent, 53, został przejechany 20 października przez radykalnego wyznawcę Islamu 25-letniego Martina Rouleau w Saint-Jean-sur-Richelieu w Quebecu.

Dwa dni poźniej 24-letni Michael Zehaf Bibeau zastrzelił 24-letniego Cirillo, pełniącego wartę przy grobie nieznanego żołnierza, a następnie wdarł się do budynku Parlamentu.

Cała Kanada i świat były pod wielkim wrażeniem prób uratowania życia umierającego żołnierza, a potem akcji powstrzymania go przed dalszymi zbrodniami.

Podkreślano, jak rzadko zdarza się, aby żołnierze ginęli poza polem walki.

Na drugim miejscu w plebiscycie znaleźli się ex aequo Kevin Vickers, sierżant, który zatrzymał Zihafa Bibeau, i były gwiazdor-dziennikarz CBC Jian Ghomeshi.

Co ciekawe, na czwartym miejscu znalazł się Kanadyjczyk Roku 2013 były mer Toronto Rob Ford.

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.