Puszka Pandory (2)

2
Cotygodniowy cykl “Rozmowy z adwokatem” jest odpowiedzią na zapytania, wątpliwości i problemy, na jakie napotykamy w codziennym życiu w Kanadzie, a które dotyczą spraw wiążących się z prawem. Mamy rodziny, pracujemy, gromadzimy majątki, ale zdarza się, że nie wszystko odbywa się płynnie i bezproblemowo. Rozstajemy się, wchodzimy w nowe związki, popadamy w konflikty musimy podejmować trudne decyzje, które mogą mieć wpływ na całe nasze dalsze życie. Wystarczy porozmawiać na spotkaniach towarzyskich, u znajomych, aby usłyszeć historie mrożące krew w żyłach. Wiele z tych dramatów wynika z nieznajomości prawa. Prawnikami nie będziemy, ale pewne ogólne zasady warto znać, by uniknąć kłopotów. I w tym pomogą nam nasi eksperci adwokaci, mec. Krzysztof Preobrażeński i Anita Kocula w cotygodniowych rozmowach, odpowiadając na zadawane przez nas pytania. Dzisiaj o przemocy w rodzinie wobec dzieci.
preobrazenskiMałgorzata P. Bonikowska: Ostatnio rozmawialiśmy o przemocy w rodzinie, koncentrując się na osobach dorosłych, partnerach w związku lub małżonkach. Dzisiaj pomówimy o dzieciach. Krzysztof Preobrażeński: Tak, to niezwykle trudna i złożona kwestia. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak poważne może mieć konsekwencje dyscyplinowanie dzieci i jakie obowiązują w tym zakresie przepisy. Sprawy te regulowane są kodeksem karnym, sekcją 43. Mówi ona o tym, że rodzice czy opiekunowe mogą stosować siłę fizyczną wyłącznie w celu korekcyjnym, edukacyjnym, ale nie może ona przekraczać natężenia, jakie jest sensowne w danych okolicznościach.
To jest dosyć ogólnikowe stwierdzenie, więc nawet Sąd Najwyższy Kanady wypowiadał się na ten temat, formułując konkretne wytyczne. Weźmy przykład: dlatego, że dziecko go nie słucha czy jest nieposłuszne rodzic nie może wziąć pasa i zbić dziecka. I nie chodzi tu tylko o siłę uderzeń, ale o to, że nie wolno dyscyplinować dziecka ze złości na nie, bo straciliśmy panowanie nad swoiminerwami.Klapsczylekkie uderzenie ręką w głowę nie będzie potraktowane jako atak czy przemoc fizyczna, mimo że to samo między dorosłymi może tak zostać zakwalifikowane. Generalnie, jeżeli rodzic używa siły fizycznej jako kary, a nie jako formy dycypliny mającej na celu nauczenie czegoś dziecka otwiera to drzwi do możliwego oskarżenia o przemoc fizyczną.
M.P.B.: Czy ma tu znaczenie przewinienie, jakiego dopuściło się dziecko? K.P.: Nie, ważne jest jakiej siły fizycznej użyje rodzic. Na przykład wyobraźmy sobie, że 12latek podkradł kluczyki do ojcu i wsiadł do samochodu, to poważna sprawa. Ale jeżeli nawet na takie przewinienie rodzic zareaguje ostrym laniem, zbije dziecko w ataku furii, będzie to uważane za atak, napaść. Aby nie spotkać się z takim oskarżeniem, dorosły może użyć tylko lekkiej siły fizycznej. I za tym musi stać intencja edukacyjna aby nauczyć czegoś przez ten akt dziecko, a nie chęć, aby je po prostu ukarać. Tzw. lanie czy zbicie dziecka przy pomocy jakiegoś przedmiotu (kija, laski, pasa) nie jest dozwolone. Jeżeli jeszcze przy tym powstaną obrażenia, dorosły jest w poważnych kłopotach. Zresztą kary fizyczne nie mają właściwego skutku, bo chcemy przecież, aby dziecko myślało i rozumiało, że źle postępuje, a nie tylko fizycznie bało się bólu.
M.P.B.: Czy odgrywa tu jakąś rolę wiek dziecka? K.P.: Tak, jakakolwiek siła fizyczna wobec dziecka w wieku poniżej 2 lat jest sprzeczna z prawem. Ale, co ciekawe, Sąd Najwyższy orzekł też, że niewłaściwe jest stosowanie siły fizycznej wobec nastolatków. Co robić zatem z popijającym 14-latkiem? Czy pyskatą 15-latką, która nie okazuje szacunku wobec matki? Jeżeli nie zapanujemy nad swoimi nerwami i np. uderzymy takie dziecko, możemy mieć poważne kłopoty. Kiedy do sprawy wkroczy Children’s Aid Society, konsekwencje mogą być trudne do wyobrażenia. Mogą nam odebrać dziecko, a dorosły może zostać oskarżony o przemoc i dostać zakaz mieszkania w domu. Co zatem robić? Stosować nie kary, ale profilaktykę. Rozmawiać, komunikować się. Dziecka za nas nie wychowa szkoła, kościół, a już na pewno baby-sitter o nazwie Rogers TV. Wychowanie to nasz własny obowiązek.

•••

Powyższe informacje nie stanowią porady prawnej. Wszelkie konkretne przypadki muszą być omawiane z adwokatem
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

2 Comments

  1. Aneta Kotowicz on

    Ależ Pan ma poczucie wyższości nad innymi kulturami! Wiele innych kultur ma sporo do podziwiania, a nasza chrześcijańska ma na koncie inkwizycję, dyskryminowanie kobiet, zgodę na molestowania i przemoc itp. Jeszcze nie tak dawno wszystko było dobrze, jak dziewczyny wydawano za mąż tylko kiedy miały posag, a pan dziedzic miał prawo pierwszej nocy. Nadal dzieciom ze związków bez ślubu kościelnego odmawia się w wielu miejscach chrztu. I co – to jest wyższa kultura?!

  2. Lech Marek Jaworski on

    Warto sobie zdać z tego sprawę, że prawo w wielu krajach zachodnich jest napisane przez różnych spiskowców, którzy sądzą, że ich misją jest rozbijanie rodziny. Wyjaśniając dlaczego Rewolucja zwana Francuską nie wygrała, marksiści orzekli, że na przeszkodzie stał kościół katolicki i więzy rodzinne. Nie ma takiego problemu u muzułmanów lub hinduistów gdzie kary cielesne a nawet morderstwa są częścią kodeksu honorowego. Nawet w Kanadzie zdarzają się morderstwa za podejrzenie o zdradę, albo błędny (zdaniem rodziców) wybór małżonki. Niewiele z tych przypadków jest wykryte a i te nie znajdują się na łamach prasy. Ochrona prywatności i tzw. wielokulturowości nie pozwala na krytykę braku właśnie… kultury. Całe szczęście, że imperium Dżengis Chana i Timura – Tamerlana upadło, bo cywilizacja zostałaby zahamowana na około 10 tysięcy lat.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.