Dziennik Polonii w Kanadzie

Kłamstwa i prawo imigracyjne

Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

Podobno badania dowiodły, że wszyscy ludzie kłamią – niektóre kłamstwa są, powiedzmy, nieszkodliwe (“Nie mogę sprzątać, mamo, boli mnie głowa”), poprzez trochę bardziej poważne (“Bardzo źle się czuję – nie przyjdę dzisiaj do pracy”), aż po kłamstwa, które naprawdę mogą szkodzić, zmienić życie (ileż osób wylądowało w więzieniu poprzez kłamstwa – np. innych ludzi – zwłaszcza dawniej, kiedy nauka nie była tak zaawansowana). Dziś zajmę się więc kłamstwami w świetle prawa imigracyjnego Kanady.

Parę dni temu czytałam artykuł o młodej kobiecie z Kolumbii Brytyjskiej (obywatelka Filipin), która od paru lat walczy z rozkazem wyjazdu z Kanady, który to rozkaz został wydany gdy wyszło na jaw, że ta stała mieszkanka Kanady (posiadająca legalne prawo zamieszkania w Kanadzie na stałe), która sama była sponsorowana do Kanady ileś lat temu przez swoją mamę – skłamała w swojej własnej aplikacji sponsorskiej gdy sponsorowała swojego męża.

canada flagA było to tak: dziewczyna zostawiła swojego chłopaka i przyjechała do Kanady na stałe sponsorowana przez swoją mamę. Po czym pojechała z powrotem na Filipiny, aby wziąć ślub i sponsorować z kolei swojego własnego męża do Kanady. Do tej pory nic nie jest dziwnego, nic niezgodnego z prawem – wszystko jest okay. Ale po przyjeździe na Filipiny zaczęły się schody – okazało się, że młoda kobieta nie może wziąć ślubu ze swoim narzeczonym jeśli nie mieszka na Filipinach przez co najmniej 30 dni. A ona – nie mieszkała. Przyjechała tylko na 2 tygodnie, bowiem tylko tyle mogła dostać urlopu z pracy, aby pracy tej nie stracić. A pracy stracić nie mogła i nie chciała. Co więc teraz robić? Tak naprawdę, to wystarczyło wziąć urlop bezpłatny (podobno łatwo się mówi) – i sprawa załatwiona. Albo – i tu nie wiadomo tak na 100 procent co tak naprawdę się wydarzyło – podpisać “pewien formularz”, “inną aplikację” i… sprawa załatwiona (tak mówi ta młoda kobieta, że tak właśnie się stało – podpisała razem ze swoim przyszłym mężem “inną” aplikację i wzięli legalny ślub – bez czekania na Filipinach przez 30 dni). Po czym wysłała aplikację o sponsorowanie męża i… jakiś czas później zaczęło się piekło, czyli śledztwo imigracyjne. Co się w trakcie śledztwa okazało?

Otóż okazało się, że młoda para, aby zawrzeć ślub w ciągu tego krótkiego pobytu naszej bohaterki na Filipinach, podpisała deklarację, że… mieszkają ze sobą jako “common law” – czyli w konkubinacie – przez ostatnie… 5 lat. Oczywiście to była nieprawda, czyli kłamstwo w aplikacji o pobyt stały – bardzo poważne przestępstwo w świetle prawa imigracyjnego Kanady. Zwłaszcza poważne wtedy, gdy, że tak powiem – dzięki temu kłamstwu osiąga się korzyści w sprawie imigracyjnej – czyli tak, jak właśnie w tejże sprawie (pamiętacie Państwo – inaczej para nie mogła zawrzeć związku małżeńskiego). I pewnie takie kłamstwo miało szanse nigdy nie wyjść na jaw, gdyby bohaterka tej historii mieszkała w Kanadzie od wielu lat. Na przykład ok. 10, a chociażby 6-7. Dlaczego wtedy takie kłamstwo mogło w ogóle nie wyjść na jaw? Otóż dlatego, że, jak pamiętamy, młoda kobieta była dopiero co sponsorowana do Kanady przez swoją matkę – a jako sponsorowana córka musiała być niezamężna (ani nie w konkubinacie) i całkowicie na utrzymaniu swojej matki – co z całą stanowczością zostało właśnie udowodnione Immigration w aplikacji sponsorskiej córki przez matkę. A tu kolejna aplikacja sponsorska – tym razem córka sponsoruje swojego męża, a przy tym okazuje się (tak mówi sponsorująca żona), że co najmniej 5 lat mieszkała z tym właśnie partnerem w formalnym związku, aczkolwiek nie był to związek małżeński. Oczywiście, daty i informacje w tych dwóch aplikacjach sponsorskich się nie zgadzały, i oczywiście, oficer imigracyjny – w pełni do tego właśnie szkolony aby wyłapywać takie właśnie niezgodności – zaczął śledztwo. Sprawa sponsorska męża stanęła w miejscu, a żona – sponsor – zaczęła mieć sama prawne problemy: Immigration oskarżyło ją o kłamstwo oraz o to, że nie kwalifikowała się na to, aby być sponsorowaną przez swoją matkę – ponieważ w czasie jak była sponsorowana jako dziecko zależne finansowo od swojej matki – to ona była już w konkubinacie ze swoim obecnym mężem – czyli nie była dzieckiem zależnym finansowo od swojej matki i w związku z tym pobytu stałego w Kanadzie nie powinna była dostać. A dostała go na podstawie kłamstwa.

Teraz więc Immigration Canada ma prawo pobyt stały odebrać, a ją samą odesłać z Kanady. Oczywiście jako stały mieszkaniec Kanady ma ona prawo do odwołania – i właśnie robiła to przez ostatnie dwa lata. Media podały, że po dwóch latach walki z Canada Immigration, po wykorzystaniu wszelkich dostępnych i zagwarantowanych prawem odwołań i apelacji (i wydaniu ponad 20 tysięcy dolarów na prawną reprezentację) – kobiecie owej nie uwierzono, że nie wiedziała, co podpisują oboje ze swoim mężem i zostanie ona na dniach usunięta z Kanady. Na dodatek – jaka ironia – jej małżeństwo się rozpadło, nie wytrzymało próby czasu i odległości (oraz pewnie próby finansowej też). Czyli – zostanie odesłana na Filipiny, gdzie nie ma nikogo – ani męża, ani matki (a nie ma innej bliższej rodziny).

Dlatego tak bardzo ważne jest co się mówi do Immigration, co się podpisuje, tak bardzo ważne jest, aby mówić i pisać prawdę. A jeśli nie da się czegoś przeskoczyć – albo trzeba obejść na około, albo… zostawić, ponieważ i tak sprawa wyjdzie na jaw, a wtedy skutki mogą być takie, jak tej nieszczęsnej Filipinki z Kolumbii Brytyjskiej. Wszystkim czytelnikom Gazety oraz klientom życzę radosnych Świąt Wielkanocnych.

 

Izabela Kowalewska

Konsultant Imigracyjny

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań.

Można do mnie dzwonić do biura: 416-604-3325, lub przesłać e-mail: [email protected] .

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC).

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • 5 września - koncert
    Zapraszamy Państwa na koncert "Bridge Between the Arts: A Move Towards Peace", upamiętniający 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
  • 2 września - pokaz filmu „Joanna”
    Anety Kopacz oraz spotkanie z reżyserką filmu
  • Donald Tusk nowym Przewodniczącym Rady Europejskiej
    – Polskie dziedzictwo, jego doświadczenie, mogą stać się bardzo istotnym źródłem energii, której UE potrzebuje i będzie potrzebowała w przyszłości bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – premier Donald Tusk mówił po wyborze na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. Stanowisko obejmie 1 grudnia.
Najpopularniejsze: